Moduł CAD dostępny w standardzie programu Mastercam pozwala na modelowanie oparte o krawędzie, powierzchnie i bryły. Elementy narysowane w programie lub zaimportowane z innego programu CAD są w każdej chwili dostępne do pełnej edycji. Kilka kliknięć myszą pozwala na dokonanie nawet bardzo trudnych zmian w modelu przy wykorzystaniu podstawowych dostępnych funkcji. Można przeprowadzać dowolną liczbę zmian modelu z bryłowego na powierzchniowy lub łączyć te dwa rodzaje modelowania 3D CAD. Modelowanie bryłowe jest tożsame z modelowaniem w programie SolidWorks.
Warto również dodać, że zasadnicze znaczenie w efektywnym użytkowaniu programu Mastercam ma postprocesor. Postprocesory CNC umożliwiają bowiem zamianę opracowanej technologii w formacie uniwersalnym na indywidualny język programowania każdej maszyny CNC. Ponadto program Swiss Expert łączy Mastercam Mill i Mastercam Lathe ze zoptymalizowanym postprocesorem, aby zapewnić niezawodny zestaw narzędzi do programowania części dla szwajcarskich maszyn.
Na czym polega modelowanie 3D CAD?
Modelowanie 3D służy do cyfrowego przedstawiania dowolnych obiektów lub powierzchni za pomocą odpowiedniego oprogramowania do modelowania 3D CAD. Model trójwymiarowy w podstawowej wersji tworzy się z prostych kształtów, takich jak sześciany, prostokąty i trójkąty. Następnie są one przebudowywane, w wyniku czego powstają bardzo złożone projekty. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe okazało się unowocześnienie środowiska programów projektowych. Wprowadzenie modelowania CAD 3D pozwoliło bowiem na wprowadzenie wielu rewolucyjnych zmian.
Rodzaje modelowania CAD w programie Mastercam
Jak wspomnieliśmy na początku, program Mastercam umożliwia modelowanie krawędziowe, modelowanie powierzchniowe oraz modelowanie bryłowe. Wykorzystuje się do tego celu specjalny moduł CAD, który służy do projektowania wspomaganego komputerowo (ang. computer aided design, CAD) za pomocą sprzętu oraz oprogramowania komputerowego. CAD znajduje zastosowanie przede wszystkim w inżynierii mechanicznej, elektrycznej, jak również budowlanej.
Modelowanie krawędziowe wykorzystywane jest podczas tworzenia szkiców pomocniczych. Zanim powstanie określony typ bardziej zaawansowanego modelu, rozpoczyna się od szkicowania jego rzutu na płaszczyźnie. Wówczas przydaje się właśnie modelowanie krawędziowe. Modelowanie bryłowe jest nieocenione przy tworzeniu, animacji, projektowaniu, a także wizualizacji modeli funkcjonalnych. Pozwala bowiem na zobaczenie już od samego początku, jak wygląda i jak działa projekt. Modelowanie powierzchniowe jest łatwiejsze niż modelowanie bryłowe. Wykorzystuje się je głównie w ilustracjach architektonicznych oraz animacjach do gier wideo.